Znamení zvěrokruhu

23.09.2023

Někteří z nás věří ve znamení zvěrokruhu více, jiní méně. Pravdou však zůstává, že vlastnosti, které jsou pro ně charakteristické, vystihují téměř každého.

Mé znamení je Blíženec a kolikrát se sama nestačím divit, jak mě charakteristika tohoto znamení přesně vystihuje. A tak s oblibou hltám horoskopy a čekám, co se mi tentokrát dle hvězd vydaří, či nikoliv :)

A teď pár informací pro ty, kteří se chtějí dozvědět, co to vlastně znamení zvěrokruhu znamená, jak jsou rozdělena a hlavně jejich vznik. Bližší informace k jednotlivým znamení poté naleznete u každého náramku v nabídce produktů.


 Zvěrokruh, zvířetník nebo zodiak, je myšlený pás ±8° na nebeské sféře táhnoucí se symetricky podél ekliptiky. V tomto pásu se při pohledu ze Země pohybují všechny známé planety sluneční soustavy.  Astrologové rozdělili před třemi až čtyřmi tisící lety zvířetník na 12 stejných obdélníkových dílů o délce po 30°, které nazvali zvířetníková znamení.

Znamení zvěrokruhu, které odpovídá určitému datu a času, je odvozeno od polohy Slunce na zvěrokruhu v toto datum a čas. Výchozím bodem zvěrokruhu (začátkem prvního znamení) je jarní bod a znamení Beran. Zvířetníková znamení jsou pojmenována po zvířetníkových souhvězdích, s nimiž se původně kryla. Od dob Hipparcha se zvířetníková znamení v důsledku precese zemske osy posunula od zvířetníkových souhvězdí téměř o jedno. 


Druhy znamení zvěrokruhu 

• Tropický, který tvoří 12 znamení zvěrokruhu od jarního bodu, který otevírá znamení Beran. Do tohoto zvěrokruhu patří znamení jako: Beran, Býk, Blíženci, Rak, Lev, Panna, Váhy, Štír, Střelec, Kozoroh, Vodnář a v neposlední řadě i Ryby. Ve starověkém Řecku se všechna zmiňovaná znamení částečně překrývala se stejně-znějícími souhvězdími.


• Siderický tvoří 12 souhvězdí, které mají totéž pojmenování, jakož i znamení zvěrokruhu. V důsledku precese-rotace zemské osy se posune o jedno souhvězdí přibližně za 2150 let. Do prvotní polohy se vrátí asi za 25 800 let.